7 day free email guide in Turkish

Jump to navigation Jump to search

Translated by Benal Erturk

Tanıtım

[Gün 1/7] Gözlerini Kurtar (bu kılavuzu kullanarak)

Merhaba,

Kendi gözlerin üzerindeki kontrolü yeniden kazanmanı sağlayacak 7-günlük, 7-bölümlük kılavuza hoşgeldin.

Kılavuzun video versiyonunu ister misin? 1nci gününönizlemesi burada.

10 yıl önce-4.00numara gözlük kullanıyordum ve-5.00numaraya ihtiyacım olduğu söylenmişti.

Daha önceleri ileri derecede miyoptum.Sıklıkla başağrılarım,yorgun gözlerim ve berbat bir gece görüşüm vardı. Buna rağmen şimdi doğal görüş olan20/20düzeyindeyim,ameliyatsız,merceksiz—ve başağrısız ya da diğer problemler olmadan yaşıyorum. Bu duruma nasıl ulaşacağımı keşfetmek uzun zamanımı aldı. Fakat miyopi konusundaki gerçeği öğrendikten sonrabinlerce kişinin doğal görme yeteneklerini geri kazanmalarına yardım ettim ve bugün sistem (neredeyse) eksiksiz çalışıyor.

Peki bu doğal miyopi kontrol metodu sende işe yarar mı? Bu %100sanabağlı. Bu hızlı bir çözüm değil. Yutulacak bir hap, takılacak sihirli mercekler yok. En başta gözlerinde sorun oluşturan da asıl bunlardı.Yapılacak şey, görme yeteneğini geri kazanmak.

Öncelikle gözlerinin nasıl çalıştığını öğrenmen gerekecek. Ardından,bu bilgiyle, diyoptri ihtiyaçlarını güvenle azaltabilecek, ekranlar karşısında geçirdiğin zamanı azaltacak ve uzak mesafe görüşünü arttıracaksın ki, miyopini tersine çevirecek aktiviteler bunlardır.

7-gün kursunun içeriği:

Bugün: Miyopi Hakkındaki Gerçek: Gözün nasıl çalışır

2nci Gün: Gözlükler ve Gözlerimizi Değiştirdikleri Sinsi Yöntemler (ve muhtemelen sonsuza kadar berbat edilmeleri)

3ncü Gün: Kendi Miyopi Test Laboratuarını Nasıl Kurarsın (Yaklaşık 10 cent masraf ile)

4ncü Gün: Diyoptri Numaraları Gizli bir Hikaye Anlatır (ve bu şifre nasıl çözülür)

5nci Gün: Gözlerine Yaptığın En Kötü Şey, Her Gün

6ncı Gün: Daha İyi Görme Yeteneği için İpuçları ve Püf Noktaları

7nci Gün: Daha Fazlası: 20/20’ye Gitmek için Yolunu Seç

Yani eğer gerçekten miyopinitersne çevirmek istiyorsan,önümüzdeki 7 günü görme yeteneğin için en önemli günler yap. Eğer her bir emaili dikkatle okursan, gözlerin ve miyopi hakkında birçok lisanslı optometriprofesyonelinden daha fazla bilgi edineceksin.

Erteleme. Bu sadece 7 günde7 email. Daha iyi görme seni bekliyor. Başlamaya hazır mısın?

[Gün1/7]Miyopi Hakkındaki Gerçek:Gözün nasıl çalışır

Miyopiyi Anlamak

Görme yeteneğini iyileştirmeye kalkışmadan önce, gözlerinin nasıl çalıştığını öğrenmelisin. Bu, tüm bu bildiğimiz optometristler tarafından nasıl kandırıldığını anlamanın tek yoludur.Bunu başarabilmek için ise,tarafsız bilime dalacağız, lütfen beni takip et.

Miyopi iki aşamada gerçekleşir, birincisine "pseudomyopia"olarak atıfta bulunulur. Pseudomyopia, odaklanmayı kontrol eden göz kaslarında meydana gelen gelip geçici bir spazma işaret eder.

Yakın ve uzak mesafelerdeki görüşünü netleştirmek üzere, gözünde, merceği kontrol eden ve şeklini değiştiren yuvarlak bir kas vardır. Bu “siliyer” kastır.

Uzaklarda birşeye baktığında bu kas gevşemiş durumdadır, yakındaki bir şeye baktığında ise bu kas kasılır. Odak noktası ne kadar yakınsa, kastaki kasılma da o derece artar.

Neredeyse herkeste, çok fazla yakına odaklanmanın sonucu olarak, miyopinin ilk işareti sadece siliyerkasta meydana gelen bu spazmdır.

Bu geçicidir. Kas spazm halinde kilitleniyor ve göz merceği degeçici olarak “yakın mesafe” modunda takılıp kalıyor. Bu sebeple, uzak mesafeler net göremez hale geliyorsun.Bunapseudomyopiadeniyor—fakat bununla başa çıkabilmek için gözlüklere ihtiyacın yok.

Gerçi bu konuda bana güvenme. American Optometri Akademisi tarafından yapılıp 1998’de yayınlanmış, “Vision Therapy to Reduce Abnormal Nearwork-Induced Transient Myopia”başlıklı çalışmaya göz atalım.

Bu çalışmada, “abnormal nearwork-induced transient myopia (ANITM)”= anormal yakın çalışma kaynaklı geçici miyopisi olan 5 denek,7 ila 10 hafta arasında gözlenmiş olup, denekler “lens flippers” ve “Hart charts” gibi yöntemlerin kullanıldığı görme terapisialdılar. ANITM, yakından yapılan kısa çalışma sürelerinin ardından,“uzakmesafe ışık kırılmasında yaşanan geçici pseudomyopic değişim ile alakalı geçici uzak mesafe bulanıklığıdır.

Deneklerin ANITM kayıtları, görme terapisi öncesinde ve sonrasında Canon R-1 otomatik refractör ile alınmış olup, günlük olarak bu kayıtlar muhafaza edlmiştir. Bu çalışmanın bildirdiğine göre,“terapi sonrasında, objektif bulgularda iyileşmenin yanısıra,semptomlarda belirgin azalma ve uyum gösterme yeteneğinde kayda değer gelişme saptandı.”

Madem artık görme terapisinin işe yaradığını biliyoruz, yapacağımız iki şey var:

1.Sendeki miyopinin ilerlemesini durdurmak.

2.Miyopini tersine çevirmek.

Miyopinin ilerlemesini durdurmak önemli, zira ilerlemiş miyopi,lattice dejenerasyonu (ışık parlamaları ya da uçuşan noktalar şeklinde semptomlarla kendini gösteren bir hastalık),retina yırtılması, sarı nokta hastalığı ve birçok diğer ciddi göz problemlerindeyüksek riskgrubuna girmekanlamına geliyor.

Yine de bu mücadelenin sadece yarısı. Burada bulunmanın asıl amacı görmeni geliştirmek. “E bunu nasıl yapacağım?” diye sorabilirsin.

Cevabını bulabilmek için bu emailleri okumaya devam etmelisin. Hatırlarsan, bunun için çalışmanın gerekeceği konusunda seni uyarmıştım.

Daha iyi görme içinhızlı bir düzeltme yok.

Bunları değerlendirmek için seni kendinle başbaşa bırakmadan önce, sana bir şey daha sunmak istiyorum. Daha önce miyopinin nasıl başladığı konusuna kısaca göz atmıştık, fakat gözünün nasıl çalıştığı ve miyopinin nasıl oluştuğu konusundaki birebir çalışma için buraya tıkla. Bu linkte görme yeteneğin ve miyopi konusunda bilmen gereken herşey var.

Linkteki sayfanın en altında başka çalışmaların linkleri de var. Dikkatli olmalısın, başın dönecektir. Ancak gerçekten bilimin miyopi konusunda neler bildiğini araştırmak istiyorsan en azından bir bakmanda fayda var.

Halihazırda o sitedeyken, pek kıymetli göz tabloları sayfamıza da gidip kendine bir göz tablosu çıktısı alabilirsin. Duvarına as ve mevcuttaki gözlüklerinle gerçekte ne kadar iyi görebildiğine bak. Işıklandırma ile de oyna.

Dış ortamda gölge altındaki doğal ışıklandırmadaki görme sonucun ile iç ortamda (ev/ofis vs.) yapay ışıklandırma altındaki görme sonucunu karşılaştır. Sabahki görme sonucunu akşamki ile karşılaştır.

Küçük deneyler yap ve gün içindeki görme yeteneğinde meydana gelen değişiklikler ile bunların ışıklandırmaya ne kadar bağlı olduğunu gör. Tüm bunların20/20 görme yolundaki gerçek kazanımlar için ne anlama geldiği konusunda, zamanla daha fazla değineceğiz

-->Yarın,miyopi konusundaki klinik çalışmalaraGoogle’da nasıl ulaşabileceğine,miyopinin nasıl ortaya çıktığına ve gözlerin üzerinde çalışmaya başlaman için gerekli birçok şeye göz atacağız!

Bu emailin cevapla butonuna bastığın takdirde direkt bana bir mesaj gelecek. Bir email yöneticim var (binlerce email aldığım için), ancak yapabildiğim kadar emailleri kendim okumaya çalışıyorum.

Email üzerinden miyopiye özel tavsiyeler sunmuyorum ancak önümüzdeki 7 gün boyunca senden haber alırsam mutlu olurum. Kısacası, o cevapla butonuna basma konusunda çekinme, dene, merhaba de, birşeyler de ;)

Öyleyse, görüşmek üzere,

-Jake Steiner

[Gün 2/7] Gözlüklerin, 100 Milyar Dolarlık Yalan

Merhaba,

Dün miyopinin nasıl oluştuğu, neyin sebep olduğu hakkında konuşmaya başlamıştık.

Eğer sana vermiş olduğum link okuduysan, buradaki birebir miyopi konusu, muhtemelen farketmişsindir ki dün bahsettiğimizden fazlası var. Bugün bunlara değineceğiz.

Pseudomiyopiyi tedavi etmek içn gözlüklere ihtiyacın olmadığını söylediğimi hatırlıyor musun? Evet yok, ama genelde tedavi yöntemi bu şekilde.

Senin doğal gözün dünyadaki en gelişmiş “otomatik-odak” mekanizması, yakın – uzak – çok uzağa bakmaya göre odaklanmayı anında ayarlıyor. O yuvarlak göz kası ışığı retinaya doğru odaklayabilmek için sürekli olarak yeniden ayarlama yapıyor. Sürekliliği ve anında odak ayarlaması yapması özelliğiyle inanılmaz bir sistem.

Diğer yandan, gözlükler o kadar inanılmaz değil. Gözlerin odak düzlemlerini dinamik bir şekilde değiştiriyor, gözlükler ise statik şekilde. Gözlüklerin yapabildiği bir ayar var, bu da sahipoldukları dioptri numarası. Yani, gözlüklerin ışık odağını (odak düzlemini) gözünün içine aynı doğal gözün gibi aktarıyor,ancak sadece bir sabit uzaklık için bunu yapabiliyor.

Eğer uzağı göremiyorsan, merceklere “eksi” mercek deniyor. Onlar ışığı gözünün arkasına gönderiyor. Bu odaklama kası spazmını telafi ediyor fakat,gözlerin merceklere adapte oldukça uzuyorlar. Bu, geniş bir konu, göz kürendeki “eksenel uzama”. Tıp biliminde bu konu üzerinde yazılmış yüzbinlerce sayfalık çalışmalar mevcut.

Senin için basite indirgeyeyim. Senin gözün, optometristin statik mercek düzeltmesi ile algılanmasını sağladığı gibi statik, aptal bir şey değil. Daha çok – sıkı tutun – senin gözün etrafında gördüklerine bağlı olarak büyür.Sen bebekken, büyük ihtimalle yakını göremiyordun–hipermetroptun – (ve muhtemelen astigmatın da vardı). Sonra gözün çevresinden aldığı girdilere bağlı olarak özel şekilde kendini ayarladı.

Gözünün eksenel uzunluğunu belirleyen senin görme yeteneğindi. (birçok kişi için bu epey benzer olsa da) Gözünün çevreden bağımsız hareket etmediğini anlamak gerçekten önemli.

Ne görüyorsan gerçekten onu alıyorsun.

Eğer gözlük reçetelerini yıldan yıla değiştirenin ne olduğunu hiç merak ettiysen, işte budur. Tıp biliminin gerçekte bu sürekli artan miyopin için verdiği bir isim var: mercek-uyarılı miyopi (bir başka deyişle, kullandığın mercekler tarafından meydana getirilmiş)

Bu tekrar ve tekrar araştırıldı, muhtemelen geçerli olmadığı bir yaşam türü bulabilmek için. Fakat insanlarınki gibi çalışan her hayvanın gözü aynı şekilde telafi etme eğilimindedir. Önüne eksi lensler konulduğunda balığın bile gözleri uzuyor. (bunu nasıl başardıklarını bana sorma) Maymunlar, civcivler, herhangi ve her bir hayvanın gözleri eksi lens kullanıldığında yumurta şeklini alıyor.

Eğer bu inanılması zor geliyorsa, sana tanıttığım ifadelerden herhangi birini Google Scholar’a (tıbbi literatürde araştırmaya pabileceğin bir site) gir : pseudomyopia, axial elongation, lens-induced myopia vs.

Fakat dur bir dakika. Eğer bunun hakkında bu kadar çok çalışma varsa, neden hala sana mercekler satılıyor? Aslında, sana hala mercekler satılmasının sebebi, senin bu yeni bilgilerle optometristine koşmanı istemememin sebebiyle aynı. Yeni patentliacayip bir alet ya da yeni markalı br görünüm yok.

Benim metodum hisse sahiplerini heyecanlandırmayacak. Devasa bir şirket için karlar oluşturmayacak, dolayısıyla birçok satış-odaklı pazar, görme sağlığı için bütünsel metotlar öğrenme, öğretme ve uygulama yönündebirçok teşvik imkanına sahip olmayacak.

Küçük bir yan not: Eskiden ana akım optometristler konusunda epeyce açık sözlüydüm, genelde onlara düşman olarak baktığım için. Önlemlerden bahsedecekleri yerdebana gözlükler verdiler. Gözlerim kötüleşmeye devam ederken büyük karlar elde ettiler. Bu konuda yıllarca öfkeliydim.

Fakat biliyor musun? Optometristler hiç de düşman değil. Onlar (çoğu) insana istediklerini veriyorlar : anında net görüntü, sonuçlara aldırmadan. Sen, oysa ki, sen bu sonuçları önemsiyorsun. Öyleyse, hadi senin gözlerine dönelim.

Sen artık gözün çalışma ve miyopinin oluşma esaslarını biliyorsun. Basit ifadelere indirgenirse, miyopinin temel aşamaları aşağıdaki gibidir.

1.Senin miyopin bir kas spazmıdır. Çok fazla yakın mesafede çalış ve kas yakın modda “kilitlenir”. Uzak mesade görüşü biraz bulanıklaşır.

2.Eksi mercekler terapi olarak sunulur.Onlar ışığı gözde daha arkaya yansıtıp kas spazmını telafi ederler. (ama onudüzeltmezler)

3.Eksi mercekler gözün uzamasına sebep olurlar. Bu düzeltme yeterince güçlü gelmemeye başlar (ilk olarak ortalama yaklaşık bir yıl içinde).Artık daha uzun olan gözün için ışığı daha arkaya yansıtacak daha büyük bir düzeltmeye ihtiyaç oluşur.

Şimdi metodumu neden ana akım optometriye alternatif olarak geliştirdiğimi görebiliyor musun? Bun kullandığın gözlükler probleme sadece katkıda bulunuyor, onu çözmüyor.

Perakende optometrinin en büyük argümanı, ilerleyen miyopi sebebi olan göz kürenin uzunluğunun senin kontrolünde olmadığıdır.

Bu basitçe hiç de doğru değil, sana daha fazla gözlük satabilmek için uygun bir yalandan başka birşey değil. İşte,bu bir kısımklinik araştırmaya bir bak.

Zihnini aydınlatıyor, değil mi?

–>Yarın kendi görüş yeteneğini nasıl ölçebileceğine göz atacağız. Bu büyük bir adım. Kendi kendine nasıl ölçebileceğini öğrendiğinde, düzeltici mercek ihtiyaçlarını da daha iyi anlayabilecek duruma geleceksin ve günlük göz zorlanma seviyesini de ölçebileceksin.

Yarın görüşmek üzere!

Selamlar,

–Jake Steiner

[Gün 3/7] Gözlerini İyileştirmek? Önce, Miyopini Ölç

Merhaba,

(Dünkü emaili, “Gözlüklerin, 100 Milyar Dolarlık Yalan?” bulamıyorsan buraya tıkla)

Tekrar hoşgeldin.

Görme yeteneğini ölçmeyi öğrenmeye hazır mısın? Başın dönecek. Bu emailin ardından, gözlükçüne asla eskisi gibi bakamayacaksın.

Şöyle ki; ölçebiliyorsan sayısallaştırabilirsin; ölçebiliyorsan neyin ne olduğunu anlamaya başlayabilirsin; ölçebiliyorsan neye gerçekten ihtiyacın olduğunu bilebilirsin; ve kuvvetle muhtemel aslında gerekmeyen aşırı düzeltmeyi.

Ayrıca kendi görme yeteneğini ölçmenin parlak ve süper basit bir yöntemi de var, bu da10 centlik bir cetvel. Hemen şimdi bunun nasıl yapılacağını sana göstereceğim.

(Ölçümlerin konusunda bir miktar daha ciddiyetle yaklaşmak istersen, bir görme tablosu çıktısı alıp 100 papele internetten mercek test kiti satın alabilirsin. Fakat bunlar olmadan bile, sadece o 10 centlik cetvel ile tam dioptri değerlerini anlayabilirsin.)

UYARI: Ne yaptığını tamamıyla anlamadanazaltılmış diyoptrili gözlük/lens almaya çalışma. Sana reçete tavsiyesi vermiyorum. Tıbbi bir tavsiyede de bulunmuyorum. Sadece biyoloji ve optikler konusunda seni eğitiyorum.

Şimdi o cetvele ve nasıl ölçüm yapacağımıza dönelim.

Terzilerin kullandığı mezuralar aslında en iyisi–yuvarlayabileceğimiz türden, tuhafiyelerde bulunur. Gözünden bir sayfaya (ya da ekrana) olan uzaklığı ölçmek için bir cetvel, nalburlarda bulunabilecek uzatmalı metre veya bu mezuralardan ihtiyacın olacak.

Ölçüm işte böyle yapılır :

1.Gözlüklerini / lenslerini çıkar.

2.Ekrana ya da kitaba bak. (basılı sayfalar en iyisidir)

3.Yüzün çok yakın olacak şekilde başla,yazının mükemmel net göründüğü mesafeden, ardından çokhafif bulanıklaşmaya başlayana kadar yavaşça geriye çekil. Yazının keskin netliğini kaybetmeye başladığı anda dur. Keskin netlikte değişiklik noktasısenin uzaklığın olmalı.

4.Gözlerin ve sayfa (ya da ekran) arasındaki uzaklığı santimetre cinsinden kaydet.

Şimdi ilk öğrendiğimde aklımı uçuran şey için hazır ol.

Bir diyoptri (gözlüklerinin kuvvetini belirleyen numara) metre cinsinden ölçümün terse çevrilmiş halidir. Anlaşılabiliyor mu? Bir diyoptri doğrudan belirli bir uzaklığa dönüşür. (keskin netlikten bulanık mesafeye geçtiğinde kaydettiğin santimetrelerin gibi) Bu gerçekten şok edici basitlikte, benden öğreneceğin birçok şey gibi. “Bulanık” görmeye başlamadan önceki mesafenin uzaklığı, “mükemmel” görmek için kaç diyoptriye ihtiyacın olduğuna dönüştürülür.

Hala anlaşılabilir değil mi? Bir örnek ele alalım:

Diyelim ki gözlüklerin-4.50. Bu numara göz doktorunun garip aletlerle dolu ofisinde loş ışıkta otururken elde edilmişti. Orada, bu numarayı kendi kendine bulman imkansız geliyordu. Fakat şimdi anlıyorsun ki,-4.50 diyoptri sadece “bulanıklığa 22 santimetre” demenin bir başka yolu.

Bunun anlamı şudur ki, eğer sayfada gördüğün yazı 22 santimetrede azıcık bulanıklaşmaya başlıyorsa, göz tablosunda 20/20 satırından ötesini net görebilmek için -4.50 diyoptriye ihtiyacın var.

Bu kadar. Karmaşık hiçbir şey yok. Üzerinde biraz düşün.

Santimetrelerini diyoptrilere dönüştürmene yardımcı olmak için, kullanışlı bir hesaplayıcı oluşturdum. Sana linkini vermeden önce, kısa bir uyarı: Sonuçların muhtemelen şaşırtıcı olacak. Ölçümlerin göz doktorunda karşılaştıklarından farklı diyoptri düzeltmesi ile sonuçlanabilir.

Santimetre sonuçlarını diyoptrilere dönüştürebileceğin hesaplayıcı,burada.

Eğer en yaygın görünen tip miyopiye sahipsen bu yöntem sende işe yarayacak (zorlanma ve uyarılma). Eğer bir göz doktoru tarafından konulmuş daha karmaşık bir tanı varsa – kırma kusurudışında bir göz hastalığı – bu farklı bir durum olur ve bir doktor gözetiminde olmalısın.

Bir cetvelin nasıl bir göz doktorunun ekipmanları gibi işlev görüp yine de farklı sonuçlar verdiğinie şaşırıyor olabilirsin. Basitçe ele alırsak, göz doktoru kuvvetle muhtemel sana zamanının çoğunda ihtiyaç duyduğundan daha yüksek diyoptriler verecektir. Seni karanlık bir odada test ettiler ve mutlak maksimum diyoptri düzeltmesini verdiler. Görme yeteneğinin gün boyunca nasıl değişebileceğini dikkate almadılar. Ayrıcabir önceki gözlüklerini ne kadar zamandır kullandığınmaya başladığın ve gözlerinin ne kadar değiştiği de bunu etkiler.

Ölçmeyi denediğin ve bundan sonraki birkaç emaili okuduğunda tüm bunlar anlamlı gelmeye başlayacak.

Bu ilk gerçek adımlarından biri. Bu adımı at ve görme yeteneğini geri kazanmak için devam etme isteği duyacaksın. Bunu garantiye almak için de sana biraz ev ödevi vereceğim.

Sol ve sağ gözünü ölç. Sabah işten önce ölçüm al, ekran başında. Gün ortasında tekrarla ve akşam işten sonra son bir kez ölçüm al.

Sonuçlarını yazdığına emin ol. Yarın onlara ihtiyacın olacak. (Bu rakamların görme yeteneğinin geleceğini nasıl ifade edeceğini sana söylediğimde)

İşte sonuçlarının nasıl çıkması gerektiğine yönelk bir örnek:

Sabah:Sol: 22 cm;Sağ: 26cm

Öğle:Sol: 21 cm;Sağ: 25 cm

Akşam:Sol: 19 cm;Sağ: 22 cm

Bunların yalnızca örnek olduğunu unutmadan; rakamların ne kadar çok değiştiği, gözlerini nasıl kullandığın ve problemlerin nerede olabileceği konusunda birçok ipucu verir.

Ayrıca astigmatizmölçüm aracı da var, Gün 1 emailimde linkini göndermiştim. Her ikisini kullanarak gözlerini ve diyoptri ihtiyaçlarını anlama yolunda iyi ilerliyorsun.

Bunlar hakkında yarın daha fazlasını göreceğiz.

Selamlar,

–Jake Steiner

[Gün4/7]Santimetre Rakamlarını Yorumlamak

Selam,

(Dünkü emaili, “Gözlerini İyileştirmek? Önce, Miyopini Ölç” bulamıyorsan buraya tıkla)

Dün sana biraz ev ödevivermiştim, dolayısıyla şimdi elinde muhtemelen onlarla ne yapacağını bilemediğin bir yığın rakam vardır. İlk olarak, o rakamların hayati olduğunu söylememe izin ver. Onlar bize gözlerinin zorlanması, hangi alışkanlıklarının değişmesi gerektiği ve gözlerinin daha iyi hissedebilmek için gerçekte nasıl bir mercek düzeltmesine ihtiyaçları olduğu konusunda neredeyse herşeyi söyler. Bu rakamlarda güçlü bilgiler gizli.

İşte onları nasıl yorumlayacağımıza dair el kitabı burada:

İlk olarak, sabah – öğle – akşam sonuçların elinde. Bu sana uzaklık aralıkları veriyor. 2nci emaili hatırlamanı istiyorum, çünkü görme yeteneğinin durağan olmadığını anlaman önemli. Keşke yazıyı çifte kalın yapabilseydk. Bunu tekrar oku! Görme yeteneği – durağan değil. Gözlerin bir gün boyunca miyopi “derecelendirmeleri” anlamında değişir.

Burada neler oluyor?

Kendimi çok tekrar etmek istemem fakat, karanlık odada alınan o tek ölçüm yanlıştı. Miyopin için en kolay çözüm yolu sana kaldırabileceğin kadar düzeltmeyi vermektir. Muhteşem bir fikir değil ama dünyada bunlardan çok var.

O rakamlara geri dönelim. Nasıl değiştikleri sana kötüleşen görme yeteneğinin oluşmasını sağlayan etkenlere yönelik ipuçları verir. Hadi bunu canlandırmak için bir örnek kullanalım... örneğin ben.

Ben de oldukça miyopiktim. Eski ölçüm kayıtlarım var (bu arada, kayıt tut, onlar uzun vadede erişmek isteyeceğin güçlü bilgiler içerir). İşte 2005 sabah ölçümlerimden biri:

L: 32 cm; R: 36 cm

Eğer sitemdeki hesaplayıcıyı kullanırsan(teşekküre gerek yok),aşağıdaki diyoptri sonuçlarını elde edeceksin:-3ve-2.75. O zamanki gerçek reçetemi tahmin edebilir misn? (evet, kayıt tutulmalı!)? Her ik gözüm için de-2.75’ti.

Neredeyse mükemmel, fakat 0.25 düşürmenin tam da zamanı gelmiş. Şimdi sana bir zamanlar -4.00 gözlükler kullandığımı hatırlayabilirsin, dolaysıyla bu noktada ben daha düşük bir gözlük kullanmaya doğru ilerliyordum. Ayrıca o noktada ilerlemem göründüğünden daha büyüktü. Bu yolculuğuma başladığım zamanki o -4.00’lık reçete, aslında olması gerekenden 0.75 düşüktü.

Sana neden bunları söylüyorum? Tamam, anlaşılması gereken ilk önemli şey reçetenin göreceli olduğudur. Gözlerinin gerçekte hangi reçeteye ihtiyaçları olduğunu anlamalısın. Fakat şmdilik, benim rakamlarıma geri dönelim.

Sabah ölçümlerimL: 32 cm veR: 36 cm idi.

Öğle civarında,ölçümlerim L: 30 cm veR: 35 cm oldu.

Rakamlar düşmeye başladı.Bu ne anlama geliyor?Anlamı, öğleyin sabahkine göre daha kötü görebildiğimdi. Bu garip, değilmi? Sen de benzer deneyimlere sahip olabilirsin. Bu en sık karşılaşılan santimetre eğrisidir. (evet, bu tanımlamalar temeldebenim icatlarım, çünkübu sektör sana sadece daha çok gözlük satmakla ilgileniyor)

Akşam ölçümlerimL: 28 cmveR: 32 cmoldu.

Uff! 28 cm eşittir -3.50 derece. Yarım diyotri artış gösterdim, -3.00’ten-3.50’a, bir gün içeriside. Bu çok kötü! Fakat bir sonraki sabah ölçümün ne olduğunu tahmin etmek ister misin? Tekrar 32 cm oldu. Burada neler oluyor?

Bu gözdeki zorlanma. Siliyer (odaklanma) kasını hatırlıyor musun? Günün sonunda mutsuz hale geliyor. Yakın çekim modunda takılı kalıyor ve bu gerçekten görme yeteneğini etkiliyor. Fakat gece, uyumaya gittiğinde, siliyer kas gevşiyor, sonraki sabah restlenmiş durumda oluyor ve herşey de olması gerektiği gibi çalışmaya başlıyor.

Gözlerini gerçekten açman gereken ise, dünyada bu konuda birçok şey dönüyor ve sadece bir kısım Jake-bilgisinin sana yardımı, diyoptrilerini objektif olarak kendi kendine ölçebilmen olur. Gözündeki yorulmayı, gerilimi rakamlarla ölçebilir hale geliyorsun.

Madem bunları öğrendin, ne yapmalısın?

1.Ölçmeye devam et. Önümüzdeki hafta her gün, günde birkaç kez ölçebilmek için kendine hatırlatıcı alarm kur. Olası trendlere dikkat et, örneğin gözlerin yakın iş yapmadığın haftasonlarında nasıl, egzersiz yaptıın günler nasıl, doğal ışıkta geçirdiğin günler nasıl vs. İyi doğal ışık ve kötü floresan ışıkaltında görüşünü karşılaştırmak isteyeceksin. Sadece rakamları not et! İleride ihtiyacın olacak..

2.Oku. Ne kadar çok öğrenirsen, o kadar iyi olacaksın. Başarılı miyopi kontrolü üzerine yapılmış bu siteyi oku veyapabildiğin kadarını özümse!

–> Yarın eksenel uzamanın karanlık yanı üzerine konuşacağız, ki işin temelinde bu gerçekten kaçınmak isteyeceğin en önemli şey. İlerleyen miyopi yapbozunun bir numaralı parçası budur. Ayrıca ilerleyen dönemde her çeşit retina problemlerine sebep olan şey de bu.

Diğer yandan, gözüne yapabileceğin en kötü şeyi de seninle paylaşacağım – asla ve asla yapmak istemeyeceğin şeyi. Mutlaka okunması gerekecek bir bilgi.

Yarın görüşmek üzere!

Selamlar,

–Jake Steiner

[Gün5/7]Miyopi İlerlemesi – Yapmayı Bırakman Gereken Şey

Selam,

(Dünkü “Santimetre Rakamlarını Yorumlamak” emailini bulamıyorsan,burayatıkla)

Dün sana söz verdiğim büyüksırrı ifşa etmeden önce – gözlerine gerçekten yapmak istemeyeceğin şeyi – eksenel uzama konusuna geri dönmeliyiz. Biliyorum, korkuncum. Ama biraz daha bir yere ayrılma. Bu bahsedeceğim şeyin neden bu kadar köt olduğunu anlamak gerekiyor.

Eksenel uzama genelde “hipermetropik odak bozulması” adı verlen bir şey sebebiyle oluşur. Varsayılan bir şekilde sana aşırı yüksek numara verilir (karanlık oda, mutlak maksimum mercek yazılması, ki bu normal gün ışığı ve ortalama kullanım için çok fazladır) ve gözlüklerini vaktinin çoğunda kullanıyorsun. Bunların hiçbiri gözlerin için iyi değil.

Eğer sadece uzağa bakarken sadece tam ihtiyacın olan mükemmel (az ya da fazla değil) merceği kullanıyor olsaydın, sıfır odaklama kası spazmı ile, gözlüklerin miyopini arttırmazdı.Fakat bu hiçbir zaman geçerli değil, dolayısıyla bir parça bilime göz atalım:

“Eğer gözün uzunluğu odak uzunluğundan daha yavaş artıyorsa, odak düzlemi retinanın arkasında kalır ve retina üzerinde hipermetropik bulanıklık oluşturur. Aynı şey, gözün önüneeksi mercek konulduğunda da gerçekleşir.”

Keskin odağı yeniden kazanmak için, retina görüntünün olduğu yere, daha geriye çekilmek zorundadır. Bu iki şekilde gerçekleşir: ya büyüme oranının arttırılmasıyla ya da skleranın gözün arka kutbunda yeniden biçimlenmesiyle göz küresi uzar (Gentle and McBrien, 1999; Nickla et al., 1997) ve retina gözün içine koroidin, retina ve sklera arasındaki vasküler tabakanın incelmesiyle geri çekilir, (Figure 2B; Wallman et al., 1995; Wildsoet and Wallman, 1995), uzak görüntüler retina üzerine tekrar düştüğünde ise (emmetropi), oküler uzamanın oranı hem de koroidin kalınlığı normale döner.

Bu tip detaylar müşterilerimin %80’inin uykusunu getirir, %20’sinin isedaha fazla öğrenmeyi istemesini sağlar.

Eğer %20’nin içindeysen, sitemde sürekli büyüyen miyopi bilimi ve araştırmaları kısmına göz at.

Küçük bir uyarı – bu makalelerde su bir anda derinleşiyor. Opsiyonel olarak okuyabilirsin.

Yani, eksenel uzama. Sana daha önce de söylediğim gibi, bu büyük bir konu. Daha uzun bir göz küresi eşittir daha yüksek miyopi, ve bu her çeşit başka problemlerin de kök nedenidir. (merak ettiysen,, 3 diyoptri göz küresinde yaklaşık olarak 1 milimetrelik uzamaya eşittir) Kısacası, gözünü gereksiz yere uzatmak pek iyi değil. Bu aynı zamanda, gözün temelde reçetelere nasıl “bağımlı” hale geldiğini de açıklar.

Tam burada bir an durup tüm optometristlerin kötü olmadığını söylemek isterim. Çoğu önünde sonunda sana fazla yüksek gözlükler verip her yıl daha da fazlasını tavsiye etmekle beraber, aslında tek yaptıkları insanların çoğunluğuna istediklerini vermektir: anında net görüntü.

Tabii ki sana başka seçenekler de sunabilecek bir çok iyi optometrist de var. Muhtemelen her gözlükçüde / hastanede onlara rastlamayabilirsin fakat böyleleri de var. Benim elimdekigüçlü yönteme sahip olmayabilirler, fakat doğru istikametteler. Onlar sana sadece ihtiyacın olan yükseklikte gözlük verirler. Gerçekten de iyileşme peşinde bir optometrist bulursan, bilgisayar kullanımı için hatta sana daha düşük numara da verebilir. Bunlara denk gelecek olursan onlara yapış, onlar bulunması çok zor ve yanında olmasını isteyeceğin türdendir.

Öyleyse o büyük ifşaya geri dönelim. Az önce okuduklarından sonra, ne olduğunu tahmin edebilecek misin?

Asla veasla yapmak istemeyeceğin tek ve en kötü şey, 60 cm uzaktaki ekrana bakarken, uzağı görmek için kullandığın gözlüklerini kullanmaktır.

Bu gözlerini mahvetmek adına yapabileceğin en kötü şey olur.

Hatırlar mısın, gözün etrafta gördüklerine bağlı olarak nasıl aktüel fiziksel şeklini değiştirdiğini konuşmuştuk? İşin gerçeği, sağlıklı gözlere karşı miyopi ile tüm konuyu sürükleyen uyarıcı işte budur. Görme yeteneğini geri kazandıracak, miyopiyi durduracak tek şey, bu uyarıcıyı anlamak ve yararına kullanmaktır. Uyarıcı, kısa anlamda, ışığın gözünde nerede odaklandığıyla ilgilidir.

Gözlüklerin tek yaptığı, konuştuğumuz silyer kas spazmını göz ardı etmek ve odak düzlemini hareket ettiren bir çift mercek ile onu devreden çıkarmaktır. Gözlük kullanmak, problemi sadece geciktirir, hatta herşeyi daha da kötüleştirir.

Bunlar hala başını döndürüyorsa, siteye geri dön ve “miyopi nasıl oluşur” kısmının en üstündeki linki kontrol et. Çünkü, ana maddeleri anladığın zaman, gözlerini iyileştirmek aslında gerçekten de basittir.80’lerinde hatta 90’larında olup gözlerini iyileştiren müşterilerim var. Bu roket bilimi değil.

Öyleyse bundan sonra ne yapacağız?

İlk adım : Gözlüksüz etrafta dolaşma. Bunun bir faydası yok. Gözlüklerini uzağı görmek için kullanabilirsin ve hatta kullanmalısın. Sadece, uzağı görmen için sana verilmiş olan bir gözlüğü yakından birşeye odaklandığında kullanmamalısın. Oluşan odak düzlemi değişikliği çok büyük, ve bueksenel uzama için direkt bir uyarıcıdır.

Yapman gereken, mevcut reçeten -2.00 diyoptriden daha küçükse, yakın işler için gözlüklerini kullanmayı bırakmaktır, hemen şimdi.

Eğer mevcuttaki reçeten -2.00 diyoptriden daha büyükse (test etmesi kolay: eğer ekranını ve santimetre sonuçlarını gözlüksüz göremiyorsan) öyleyse yakın görüş için azaltılmış reçeteyi düşünmeye başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Kontakt lens kullanıyorsan bunu test etmenin bir yolu var.

Bir gözlükçüden yakın gözlüğü alabilirsin. Bunlar yakını göremeyenler içindir, sendeki miyopinin tam tersi. Onlar “artı” merceklerdir. Her bir artı diyoptri bizdeki her bir eksi diyoptriyi iptal eder. Bunu gözlükçüde de test edebilirsin.Bir dergi al ve +1.50’lik bir yakın gözlüğü ve ne kadar mesafeden net görebildiğini kontrol et. Belki +2.00’a ihtiyacın var, belki de +1.00’a. Ortalama görme uzaklığına ve mevcut gözlüklerinin / lenslerinin ne kadar aşırı/eksik yazıldığına bağlı.

Çalışırken, bu artı mercekleri kontakt lenslerinin üstünde kullanıp daha azaltılmış odak düzlem değişikliğinin keyfine varabilirsin. Yüksek gözlüklerini/lenslerini yakın işlerde kullanmayı kestikten sonra neden bahsettiğimi hissetmeye başlayacaksın.

İlk başka biraz garip gelecek. (iyisi mi en ucuz gözlükten alma – kötü mercek kalitesi “eğlenceli” sonuçlara sebep olabilir) Sadece, yakın iş yapmaya başladığında onları tak ve yakın iş süresini kısa tut. Görmenin çoğunuğu aslında beynindeki görsel kortekste gerçekleşir. O kısım odak düzlemi değişikliklerini ummaz, adapte olması da biraz zaman alır.

En iyisi, bu deney için haftasonunu kullanmak ve kendine biraz zaman tanımaktır.

Sana şunu söyleyeyim: yüksek gözlüklerini 4 hafta boyunca yakın görme için kullanmaz ve sonrasında takarsan, miden bulanacak. Bir ay onları kullanmadıktan sonra bir tam gün boyuncayaın görme içinkullanmaya çalışırsansersemlemiş ve hasta hissedeceksin.

Neden? Oldukça basit bir şekilde, beynin (görsel korteksin) fazlalık eksi miktarı reddedecek.

Bugün bunu tolere edebilmenin tek sebebi, bu noktaya yıllar süresince yavaş yavaş yükselmendir. Bu gözlerin için son derece kötü ve eğer yakın görme mesafesinde “tam eksi” kullanmaktan 1 ay boyunca “detoks” yaparsan ne demek istediğimi anlayacaksın.

Öyleyse şimdi ne yapacağız? Peki, hala öğrenecek çok şeyimiz var, ancak bugünlük kafanın yeterince dolduğunu düşünüyorum, dolayısıyla “yarın görüşürüz” dersem bana kızma.

–>Yarın,kesinlikle yapman ve yapmaman gerekenler,bilgisayar kullandığın veya okuduğun zamanlarda. Ve evet, sana belirli ve somut tavsiyeler vereceğim!

Öyleyse görüşmek üzere

–Jake Steiner

[Gün6/7]YAKIN GÖRÜŞ için“Diferansiyel–Azaltılmış”Gözlükler

Selam,

(Dünkü “Miyopi İlerlemesi–Yapmayı Bırakman Gereken Şey” emailini bulamıyorsan, burayatıkla)

Programın artık sonuna yaklaşıyoruz. Bugünden sonra sadece 1 email daha var. Bugüne gelebildiğimz için, sana bugün bir parça zihinsel mola vereceğim. Ancak endişelenmene gerek yok – hala görme yeteneğin konusunda epey şey öğreneceksin.

Gözlerini her gün birkaç kez ölçmeye devam etmeni tavsiye etmiştim, hatırlıyor musun? Eğilim/gidişatlara bakmanı söylemiştim ve bu rakamların gelecekte faydalıolacağını belirtmiştim. Bir çıkarım yapmak için yeterli rakama henüz sahip olmayabilirsin, fakat sana görme yeteneğin konusunda bazı paylaşımlarda bulunmak için yine degöz atmakta fayda var.

Bu söyleyeceklerimi gelecekte tekrar okumak için çıktı almak yada kaydetmek isteyebilirsin. Bir defada sindirmek için biraz fazla!

1. “Kötü” ışık diye birşey var.

Aynen düşük-kalite yiyecek ve kirli hava gibi, iyi ışık ve kötü ışık da mevcut. Işığın görme yeteneğin (ve beynin) üzerinde muazzam etkisi var. Örneğin; yapılan bir araştırmada mavi ışık kullanılarak hafıza kaybının iyileştirildiği ortaya konuldu. (email filtreleri yoğun link kullanımını pek sevmiyor–daha fazlası için sitenin bilim kısmını kontrol edebilirsin) Kesinlikle ışığının kalitesi üzerine kafa yormaya başlamalısın.

İyi ışık doğal gün ışığıdır (full-spectrum UV), ki gözlerin debunu kullanmak üzere tasarlanmıştır. Çalıştığın süre boyunca doğal ortam ışığı sağlayabilen bir pencere kenarında oturabiliyorsan, oldukça önde gidiyorsun diyebiliriz.

Bunu yapamıyorsan, masa lambası olarak kullanmak üzere full-spectrum UV ampul almayı deneyebilirsin. Bu yöntem floresan ofis aydınlatmalarına nazaran çok daha iyidir.

2. Düşük kalite ekranlar gözlerini bozar.

Eski CRT(cathode ray tubes)monitörler,düşük yenileme oranına sahip ekranlar,düşük çözünürlüklü ekranlar ve aşırı parlak ya da aşırı karartılmış ekranlar kullanmaktan kaçınmalısın. Başağrıların kesildiği zaman doğru yakın görüş ortam ayarlarına ulaştığını anlayacaksın.

3. Siliyer kas “kilitlenmeden” önce yakın görüş süresi için birüst sınır vardır.

1 saatlik yakın çalışmanın ardından santimetre sonuçlarını birkaç saatlik çalışmanın ardından aldığın sonuçlar ile karşılaştır. Pek hoş sonuçlar çıkmayacak.

3 saat yakın çalışma için neredeyse maksimum süredir. Bunun ardından, mutlakauzağa bakmakla dolu olacak 1 saatlik bir molaya ihtiyacın var. Akıllı telefon yok, kitap yok. Ne zaman ki ölçümlerin 1 cm düşer (öncesinde de bulanıklaşmaya başlar), gözlerini kesinlikle fazla zorladın demektir.

4.Insulin yüklemeleri gözlerin için hiç iyi değil.

O büyük makarna tabağı ve iki bardak Cola gözlerine pek yardımcı olmuyor. Yanlış mercekler ve yakın mesafeden çalışma kadar büyük bir problem olmamakla birlikte eğer birşeyleri değiştireceksen, bunları bilmelisin.

5.Ekranlar ve sayfalardan uzakta geçirilecek bir haftasonu büyük fark yaratır.

Ağaçlar arasında ya da sahilde sadece 2 gün, ya da arkadaşlarla sohbet veya bisiklet sürmek, santimetre ölçmlerinde devrim yaratır. Sürekli böyle yaşadığını bir hayal et.

Tüm bunları anlayabilmek bir miktarzaman alır. Yine de, sadece benim sözüme kanma. Bunlar test et ki sana gerçeği söylediğimi kendin gör! Tüm bunlar günlük ölçümlerinle doğrulanabilir.

Bugünlük bitirmeden önce, ölçümlerin hakkında son bir şey daha söyleyeceğim.

BackTo20/20, yapılandırılmış, rehberli kursum benim kişisel desteğim ve forumuma tam erişimi içerir ve tam olarak santimetre ölçümlerini sana en uygun gözlüklere nasıl dönüştüreceğin konusunda tartışmalara sahiptir. Yanlış gözlük kullanıp kullanmadığını ve hem uzak görüş hem de yakın görüş için neye ihtiyacın olduğunu bilmeni sağlar

Ve tabii ki, yakın görüş ihtiyaçların için söz verilen çözüm: Uzak mesafe reçeteni al ve 1.5 diyoptridüşür. (Başlangıç noktası olarak, işe yarayıp yaramadığına bir bak – ideal koşullarda, sana destek olmak isteyebilecek bir optometrist ile) Başka hiçbirşey değiştirme, bu reçete senin mevcuttaki uzak görüş reçeten ile göreceli olarak sol-sağ göz düzeltmesianlamında aynı olmalı. Eğer astigmatın sadece 0.50 diyoptri ise, miyopinden 1.50 diyoptri yerine sadece 1.25 düşür. Eğer sadece 0.25 astigmatın varsa, sil gitsin, başka bir değişiklik yapma.

Sadece, bunları yapmaya karar vermeden önce, muhakkak sitenin mercekler ve diyoptri kısmında biraz zaman geçir.

İşte bu kadar! Umuyorum ki bu hafta senin için değerdi. Ben gerçekten sana önemli vurgu noktalarını paylaşmaya çalıştım.


Selamlar!

-Jake Steiner

[Gün7/7]Aktif Odak : Daha İyi Görme Yeteneği için ANAHTAR Uyarıcı

Selam,

(Dünkü “YAKIN GÖRÜŞ için “Diferansiyel–Azaltılmış” Gözlükler” emailini bulamıyorsan, burayatıkla)

Son gün!

Oldukça şaşırtıcı olan, alt tarafı bir hafta öncesine göre görme yeteneğin hakkında ne kadar daha fazla şey bildiğin. Örneğin, göz gerçekte nasıl çalışıyor ve miyopi nasıl meydana geliyor, bunları biliyorsun. Ayrıca, kendi görme yeteneğini ölçme konusunda herşeyi biliyorsun. Hatta,görmeni iyileştirmeye başlayacak kadar bile biliyorsun–en önemlisi, yakın işlerde tam düzeltme içeren uzak mesafe gözlüklerini kullanmayarak.

Henüz en şaşırtıcı kısımlara değinmedim oysa ki.

Hala öğrenilecekçok şey var, örneğin siliyer (odaklama) kasını nasıl bilinçli şekilde kontrol edebileceğin.

Talep üzerine odaklanmanı kontrol edebileceğini biliyor muydun? Doğru, “talep üzerine” dedim. Buna “aktif odak” diyorum, ki görmeni iyileştirecekbir çok uyarıcıparça içerir. Bunu otomatik pilotta yapabilirsin. Tekrarlayan göz egzersizleri yapmak zorunda değilsin, tek deneyimleyeceğin sürekli gelişim olacak.

Burada aktif odak link listesi var, bu anahtar düzeydeki uyarıcı metot için harika bir özet. Active Focus @endmyopia

Diğer yandan, sen görme yeteneğini arttırmak üzerinde çalışırken sana destek olabilecek bir optometrist bulma konusunu konuşmadık, ya da daha uygun fiyata reçete yazabilecek birinibulmayı – ya da destek olmayacak optometristler olmadan bunları yapabilmeyi.

Fakat bu son günümüz olduğuna göre, tüm bunları bir emailin içerisine nasıl sığdırabileceğimi merak ediyor olmalısın. Aslında cevap, hayır bunu yapamam. Fakat tam bu noktada websitem veBackTo20/20 programı devreye giriyor.

Yıllar boyunca dağlar kadar bilgileri araştırdım ve bunların içinden yalnızca anlamlı olanları süzdüm. Bugüne kadar, miyopi ve gözlerin hakkında sana birçok optometristin bildiğinden daha fazlasını öğrettim, ve bu bilgi ile daha birçoğunu websiteme sıkıştırdım. Öğrenilebilecek ne kadar şey varsa bu site üzerinden birkaç ay içerisinde öğrenebilirsin. Bunları bir “ödeme duvarı” arkasına saklamıyorum. Her forum mesajını ve her ücretsiz rehber makaleyi okursan, ihtiyacın olan tüm bilgiye sahip olacaksın.

BackTo20/20 programının en büyük avantajı ise benim desteğim. Program içeriğiyle bile olsa santimetre sonuçlarını ne yapacağını bilmiyor musun? Peki, sadece sor. Seninle birlikte birebir üzerinde çalışacağız. Ayrıca foruma da erişimin olacak – bu tüm sorular, ilerleme raporları ve öğrencilerden gelen konuları içerir. Okumuş olabileceğin tüm gönderiler, benim öğrencilerimin ilerlemeleri (ya da gerilemeleri) hakkında konuşmaları için teşviklerimdir.

Kısacası – eğerzamanın kıymetliyse, derinlemesine araştırma fırsatın yoksa – BackTo20/20’yi dikkate al. (Evet, biliyorum...satış anlamına geliyor. Fakat yapılandırılmış bu program gerçekten ödediğine değiyor.)

Fakat kendin-yap metodu ya da yapılandırılmış program arasında tercih yapmadan önce, muhtemelen para konusunda konuşmalıyız. (en az favorim olan konu)

Ben ücretsiz olarak günlük rehber gönderiler yayınlıyorum. Bunlarda birçok detaylı içgörü/sezgiler var. Fakat konu benim zamanım ve desteğime ya da soru cevaplamaya geldiğinde, ciddi olan kişilerle çalışmak isterim.

Benim yüksek-başarı-oranına sahip gelişim rehberliğimin yatırım maliyeti için, LASIK ameliyatı maliyetine benzer bir varsayımda bulunabiliriz. (ancak gözlerini kesen lazerler veameliyatla birlikte gelen muhtemel kalıcı ve korkunç yan etkiler olmadan) Gerçekte, ben cerrahi müdahaleden çok çok daha ucuzum, daha iyi olmama rağmen.

Bir kaç ay boyunca günde 20 dakika eğitim, haftada 3 gün olarak ele alalım. Geri dönüş olarak, 90 gün içerisinde mevcut göz numaralarını %20 kadar düşüreceksin ve her yıl 0.75 – 1.00 diyoptri kadar iyileşmeye de devam edeceksin, extra büyük bir eforsarfetmeden.

Ancak hatırlamalısın ki, sadece blogu kullanarak da burada konuştuğumuz her şeyi yapabilirsin. Benden hiçbirşeysatın almak zorunda değilsin, metodumu rehin tutmuyorum:

BackTo20/20 harika bir araç, fakat blogu okumak ve parçaları bir araya getirmek için zamanın varsa, hedeflerini bu yolla da kesinlikle gerçekleştirebilirsin.

Al sadece ücretsiz kılavuzlar ile büyükilerleme kaydeden okuyuculardan sadece biri. Amazing Improvement Reports

Böyleceyedi-günlük email kılavuzumuzun sonuna geldik. Umuyorum ki tüm bunlardan birşeyler öğrenmiş ve görmeni iyileştirmek üzere motive olmuşsundur.

––>Yarın, BackTo20/20’ye davet linkleri günü. Eğer davet alamazsan bu ayın tüm yerleri dolmuş demektir. BackTo20/20 çabuk doluyor – abartı yok – dolayısıyla eğer hazırsan davet mektubunu aldığın gibi iki elinle sıkıca sarıl!

Selamlar,

–Jake